Την περασμένη Δευτέρα, 23 Δεκεμβρίου, ο διοικητής της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), Γιώργος Πιτσιλής, και επιτελικά στελέχη της παρουσίασαν σε περισσότερους απο 200 συμβολαιογράφους την νέα ηλεκτρονική εφαρμογή για την υποβολή δηλώσεων φόρου μεταβίβασης ακινήτων.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgdsSxmzKTKwmaiLUBbBej9SRgcKu9LATfZ-v_6TvDzSjC_IIa1CTeDsPlIP8z6YM83KIhJxEgHsK2fbRWtnhRm091LhED3DH45A0bVBS3vh_tIaufIDruwEqq3ccFS8QUKaocoOBzITBj6/s1600/ergon_minibanner.jpg)
Στους επόμενους μήνες θα ακολουθήσει η ηλεκτρονικοποίηση των υπόλοιπων δηλώσεων για συναλλαγές φορολογίας κεφαλαίου (φορολογία δωρεών, κληρονομιών κ.λπ.) με στόχο εντός του 2020 να εξαλειφθεί οριστικά η ταλαιπωρία πολιτών, επιχειρήσεων και συμβολαιογράφων από την ανάγκη επίσκεψης στις ΔΟΥ για αυτές τις συναλλαγές.
Όπως δήλωσε ο κ. Πιτσιλής, «η ψηφιοποίηση κάθε υπηρεσίας σημαίνει αύξηση του λειτουργικής μας αποτελεσματικότητας και βελτίωση της ποιότητας των υπηρεσιών μας προς τον φορολογοούμενο πολίτη».