![](https://i.imgur.com/w4mLZam.jpg)
Με στόχο την αναζήτηση και εφαρμογή καινοτόμων πολιτικών και μεθόδων ενθάρρυνσης του κοινού να συμμετέχει στο σχεδιασμό, την εκπαίδευση των υπηρεσιών του Δήμου Κοζάνης για την καθημερινή αντιμετώπιση ζητημάτων κινητικότητας και την απόκτηση ενός στρατηγικού σχεδίου το οποίο θα κατευθύνει τα μελλοντικά βήματά του, ο Δήμος Κοζάνης σε συνεργασία με το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (ΕΜΠ) προχώρησαν στην δημιουργία της ηλεκτρονικής πλατφόρμας που συγκεντρώνει ιδέες για το Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας στην πόλη της Κοζάνης.
Οι Ιδέες για το Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας του Δήμου Κοζάνης, καταγράφονται στην ηλεκτρονική πλατφόρμα https://www.mobilityidea.eu/kozani/ του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, τις οποίες συγκεντρώνει στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος διάρκειας 1,5 χρόνου, με τίτλο «Ερευνητική συνδρομή στο Δήμο Kοζάνης για τη χάραξη δράσεων στροφής από τον κορεσμό προς τη Βιώσιμη Κινητικότητα - Πλαίσιο στρατηγικής για την ευαισθητοποίηση και κινητοποίηση της τοπικής κοινωνίας απέναντι σε προβλήματα περιβάλλοντος και μετακινήσεων».
Σκοπός της δράσης Crowdsourcing (πληθοπορισμού) είναι η συμμετοχή των πολιτών στην αξιολόγηση των προβλημάτων της πόλης και η κατάθεση ιδεών και σχολίων για τη βελτίωσή της. Αποτελεί μέρος του προγράμματος του δήμου για τη βιώσιμη κινητικότητα και επιδιώκει την αλληλεπίδραση κατοίκων, επισκεπτών και δήμου για τη βελτίωση των συνθηκών μετακίνησης και διαβίωσης στην πόλη της Κοζάνης.
Στοιχεία Επικοινωνίας
Μονάδα Βιώσιμης Κινητικότητας
Σχολή Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών Ε.Μ.Π
Ηρ. Πολυτεχνείου 9, Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου, 15780
anko-eunet.gr